Perşembe, 20 Haziran 2024
.
.
Spor

538. Geleneksel Kızıldağ Karakucak Güreşlerinde 700 Pehlivan kol bağlayacak, toplam 125 bin 500 TL ödül verilecek

Adana’nın Karaisalı ilçesine bağlı 1650 rakımlı Kızıldağ Yaylası’nda 25-26-27 Ağustos tarihleri arasında 538.’si gerçekleştirilecek olan Geleneksel Kızıldağ Karakucak Güreşleri basın toplantısı Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde gerçekleştirildi.

Tarih
1200 Toplam Gösterim
538. Geleneksel Kızıldağ Karakucak Güreşlerinde 700 Pehlivan kol bağlayacak, toplam 125 bin 500 TL  ödül verilecek

Adana’nın Karaisalı ilçesine bağlı 1650 rakımlı Kızıldağ Yaylası’nda 25-26-27 Ağustos tarihleri arasında 538.’si gerçekleştirilecek olan Geleneksel Kızıldağ Karakucak Güreşleri basın toplantısı Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde gerçekleştirildi.

 

Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan, “Bu yıl 538.’sini düzenleyeceğimiz Geleneksel Kızıldağ Karakucak Güreşlerini 27 Ağustos pazar günü gerçekleştireceğiz. Güreşlerimiz minikler, yıldızlar ve büyükler olmak üzere 3 kategoride yapılacak. Güreşlere 50’si başpehlivan olmak üzere, 700 güreşçi katılım sağlayacak. Toplam ödülümüz 125 bin 500 TL, başpehlivanlık ödülü ise 20 bin TL” olacak dedi.

 

Kızıldağ Karakucak Güreşlerinin Türkiye’nin en büyük karakucak güreşi organizasyonlarından birisi olduğunu vurgulayan Aslan, “Spor Toto Teşkilat Başkanlığı sponsorluğunda, Sarıçam ve Yüreğir belediyeleri başta olmak üzere Cumhur İttifakı belediyelerinin katkılarıyla düzenleyeceğimiz güreşlerimizi inşallah hep birlikte güzel bir ortamda gerçekleştireceğiz. Ayrıca güreşlerimizden önce 25 ve 26 Ağustos tarihlerinde konserlerimiz olacak. Konserlerde Mustafa Yıldızdoğan, Ali Kınık, Tuğba Çimencan ve Şimal Saraç sahne alacak. Tüm hemşerilerimizi güreş ve konserlerimize davet ediyorum.” diye konuştub

Kızıldağ Yaylası Karakucak Güreşleri’nin çok büyük bir organizasyon olduğunu belirten MHP Genel Başkan Başdanışmanı ve 538. Geleneksel Kızıldağ Karakucak Güreşleri Ağası Hüseyin Sözlü, “Böylesine büyük bir organizasyonda emeği geçenlere, böylesine kültürel bir miras olmasında emekleri olanlara teşekkür ediyorum. Bu yıl güreşecek güreşçilerimize de başarılar diliyorum. 25-27 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan güreş ve konserlere tüm hemşerilerimizi davet ediyorum.” şeklinde açıklama yaptı.

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, böylesine köklü bir organizasyona destek vermekten mutluluk duyduğunu belirterek, organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Uludağ, “Bu yıl 538. ni düzenleyeceğimiz Kızıldağ Karakucak Güreşleri, bugün geldiği noktada Türkiye'nin en büyük güreş organizasyonlarından biri haline gelmiştir. Bu tarihi organizasyonun yüz yıllarca yaşatılmasında emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum. Çok büyük önem arz eden Kızıldağ Karakucak Güreşlerinin yıllardır organizasyon paydaşı olmak, bizim için çok büyük gurur ve onur kaynağıdır.” Dedi.

 

Seyir zevki yüksek, kıran kırana müsabakaların olacağı güreşlere tüm güreş severleri beklediklerini ifade eden Başkan Uludağ, “Bu vesileyle Türk Gibi Güçlü deyimini dünya literatürüne sabitleyen Kel Aliço, Yaşar Doğu, Koca Yusuf, Kurtdereli Mehmet, Tevfik Kış ve İsmet Atlı gibi sayabileceğimiz onlarca pehlivanımıza Allah'tan rahmet diler, 538. Kızıldağ Karakucak Güreşlerinin düzenlenmesinde; başta Karaisalı Belediyemiz olmak üzere emeği bulunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim” diye konuştu.

 

 

Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir ise açıklamasında, Kızıldağ karakucak Güreşleri asırlardır devam eden, çok büyük bir organizasyon. Böylesine büyük bir geleneğin devam ettirilmesinde emeği olan herkese şahsım adına teşekkür ediyorum. 538. Geleneksel Kızıldağ Karakucak Güreşleri’ne tüm halkımızı davet ediyorum.

Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısına, MHP Genel Başkan Başdanışmanı ve 538. Geleneksel Kızıldağ Karakucak Güreşleri Ağası Hüseyin Sözlü, Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, MHP Karaisalı İlçe Başkanı Mehmet Emre Dönmez, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintımar, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Adana Şube Başkanı Kerim Hoşfikirer, Anadolu Gazetecileri ve Spor Yazarları Derneği (AGSYD) Adana Şube Başkanı Mustafa Boz, güreş tertip ve teknik komite üyeleri ve basın temsilcileri katıldı.

Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE